Menu

Kāda ir ūdens nozīme cilvēka organismā?

27.08.2024.

Veselībai ir svarīgi katru dienu uzņemt pietiekami daudz ūdens. Ja izjūtat kādu no šiem simptomiem – nogurumu, grūtības koncentrēties, galvassāpes, locītavu un muskuļu sāpes, aizcietējumus, ādas sausumu, matu un nagu šķelšanos –, iespējams, pie vainas ir tas, ka nepietiekamā daudzumā uzņemat šķidrumu.

Cik daudz ūdens nepieciešams izdzert dienas laikā?

Katrai cilvēka ķermeņa sistēmai ir nepieciešams ūdens, lai tā darbotos pareizi, tāpēc tiek teikts, ka regulāra ūdens dzeršana ir ļoti izdevīga.

Cilvēka organismā aptuveni 75% ir ūdens, bet dienas laikā organisms nepārtraukti patērē šķidrumu, tāpēc ir ļoti būtiski to regulāri atjaunot, un vislabāk to darīt, dzerot tīru ūdeni. Ūdens ir jādzer regulāri, jo brīdis, kad sākat izjust slāpes, jau norāda uz to, ka organismā ir sākusies dehidratācija.

''Bez ūdens palielinās nogurums, var rasties galvas sāpes, pasliktinās atmiņa, zūd koncentrēšanās spējas. Ūdens ir dzīvības avots!'' saka vispārējā aprūpes māsa Ilze Puriņa.

Universāls un drošs ieteikums būtu dienas laikā izdzert vismaz divus litrus šķidruma. 
 

Kādas pazīmes liecina, ka uzņemam šķidrumu nepietiekamā daudzumā?

Ja organisms ir dehidratizējies, ķermenis pirmās sāk izmantot tās rezerves, kuras tam ir visvieglāk pieejamas. Tā kā organisms nepieciešamās uzturvielas glabā svarīgākajiem orgāniem, tad pirmais avots ir, piemēram, gremošanas traktā un zarnās atrodamās šķidruma rezerves. Līdz ar to, ja ievērojat, ka tualetes apmeklējums sācis prasīt vairāk laika un piepūles, kā arī biežāk sācis uzpūsties vēders, organisms dod skaidru signālu, ka uzņemat par maz šķidruma. Līdz ar to tualetes apmeklējums var kļūt apgrūtinošāks, bet vēders uzpūšas, jo zarnu traktā savairojas fermentējošas baktērijas.

Ūdens veicina arī nieru darbību. Nieres atbildīgas par to, lai no asins plūsmas tiktu filtrēti toksīni un sāļi. Ja organisms ir dehidratizējies, nieres nespēj pareizi funkcionēt. Tāpēc arī pēc alkohola lietošanas vai pārlieku sāļām maltītēm ir jādzer daudz ūdens.

Organismam dehidratizējoties, ķermenis ūdens rezerves var smelties no šūnām un asinīm. Tā rezultātā asinis kļūs biezākas, palielinās sarecēšana, un palēninās asinsrite. Tas var radīt nopietnus draudus asinsspiedienam un palielināt sirds slimību risku.

Dzerot pietiekamu daudzumu ūdens, iespējams atbrīvoties no galvassāpēm un spriedzes muskuļos un locītavās.

Organismā viss ir savstarpēji saistīts, tāpēc noteikti nedrīkst ignorēt vienu no fundamentālākajiem instrumentiem šī mehānisma darbināšanā.

Viens no signāliem, kā organisms var ziņot par dehidratizāciju, ir izsalkums. Nereti tieši šāda maldinoša sajūta rodas, ja piemirsies par šķidruma dzeršanu. Šādos gadījumos bieži var kāroties saldumus vai miltu izstrādājumus, tāpēc, pirms ķerties pie našķošanās, ieteicams izdzert glāzi ūdens, un, iespējams, izsalkums pazudīs kā nebijis. Ir pierādīts, ka glāze silta ūdens, pamostoties no rīta pirms brokastīm, palīdz sagatavot gremošanas traktu maltītei, rezultātā uzlabojot metabolismu.

Nepietiekama šķidruma uzņemšana raisa dažādus iekšējus veselības traucējumus, tas var atspoguļoties arī cilvēka ārienē. Ja saskaraties ar tādām problēmām kā uztūkusi seja un iekritušas acis ar tumšiem lokiem, to var uztvert kā zīmi, ka dzerat ūdeni nepietiekamā daudzumā. Turklāt ūdens var būt arī lielisks jaunības eliksīrs, jo tas mitrina ādu no iekšpuses, kā rezultātā aizkavē ādas izžūšanu un līdz ar to arī krunciņu veidošanos. Savukārt auksta ūdens duša no rīta lieliski tonizē ādu.

Informējam, ka tīmekļvietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"), lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Vairāk informācijas šeit!