Rehabilitologa konsultācija ir būtiska atveseļošanās periodā
Galvenais uzdevums ir pilnīga vai daļēja ķermeņa funkciju atjaunošana, kuras zaudētas vai traucētas traumu, operāciju vai slimību rezultātā. Rehabilitologs novērtē pacienta fizisko un psiholoģisko stāvokli un atbilstoši pacienta veselības stāvoklim sastāda ārstēšanas plānu, kas īstenojams gan valsts apmaksātā finansējuma, gan maksas pakalpojumu ietvaros.
Rehabilitologa konsultācija ir būtiska, kad pēc slimības, traumas vai operācijas sākas atveseļošanās periods. Tā ir nepieciešama šādu slimību un simptomu gadījumos:
- smagas komplikācijas, kas izraisījušas slimības (piemēram, insults, infarkts, diabēts, aptaukošanās, nervu sistēmas slimības u.c.);
- muskuļu un skeleta sistēmas disfunkcija, traumas, sasitumi, sastiepumi;
- ierobežota mobilitāte vai citi traucējumi, kas traucē normālu fizisko aktivitāti;
- elpošanas procesu sarežģījumi – astma, hroniska obstruktīva plaušu slimība (HOPS), cistiskā fibroze u.c.;
- pacientiem ar visu veidu vēža diagnozēm visos ārstēšanās posmos.
Medicīniskās rehabilitācijas mērķis ir pacientiem ar noteiktiem funkcionāliem ierobežojumiem nodrošināt šo ierobežojumu mazināšanu vai novēršanu. Tas ir kompleksu pasākumu kopums, kas tiek veikts, lai pasargātu pacientu no darbspēju zuduma un iespējamās invaliditātes.
Rehabilitācija ir profesionāli vadīta un atbalstīta paša pacienta aktīva darbošanās izvirzīto un objektīvi reālo rehabilitācijas mērķu sasniegšanai iepriekš plānotos termiņos. Bet veiksmīgs rezultāts iespējamo rehabilitācijas rezultātu sasniegšanā vispirms ir atkarīgs no paša pacienta un viņa ģimenes locekļu izpratnes par izvirzītajiem rehabilitācijas mērķiem un motivācijas tos sasniegt.
Kad ir nepieciešama fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta konsultācija?
Medicīniskā rehabilitācija ieteicama dažādu reimatisku slimību, artrītu, osteohondrozes, plaušu saslimšanu ārstēšanā. To plaši izmanto visdažādāko traumu (sastiepumu un lūzumu), ausu, kakla un deguna saslimšanu.
Kā sagatavoties vizītei pie fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta?
Dodoties vizītē pie fizikālās un rehabilitācijas medicīnas terapijas ārsta līdzi jāņem visi ar konkrēto slimību saistītie izraksti un slēdzieni, kas saņemti slimnīcās, ambulatorās iestādēs un pie dažādiem speciālistiem. Tas ārstam palīdz iegūt maksimāli daudz informācijas, kas atvieglo piemērotākās ārstēšanas stratēģijas izvēli.
Fizikālā terapija nav piemērota:
- akūtu infekciju slimniekiem;
- pacientiem ar ļaundabīgiem audzējiem;
- pacientiem ar drudzi un temperatūru;
- pacientiem ar neskaidru diagnozi.
Kam jābūt piesardzīgiem, veicot fizikālās terapijas procedūras?
- grūtniecēm;
- sirds slimniekiem (ar izteiktu aizdusu);
- epilepsijas slimniekiem;
- pacientiem pēc nesena miokarda infarkta;
- pacientiem ar izteiktu asiņošanu un asinsizplūdumiem;
- pacientiem ar neārstētiem lūzumiem.
Ventspils poliklīnikas rehabilitologs turpmāk pieņems otrdienās un ceturtdienās no plkst. 13:40 – 17:00.
Ņemot vērā nepietiekamo valsts finansējumu rehabilitācijas pakalpojumu programmai, rehabilitācijas pakalpojumi pieaugušajiem ir par maksu.
Lai saņemtu sīkāku informāciju par rehabilitācijas iespējām:
• zvaniet 63622131
• rakstiet registratura@ventspilspoliklinika.lv