Fototerapija
Fototerapijas iekārta piedāvā terapijas metodes ādas slimību ārstēšanai. Ultravioletajam starojumam piemīt pretiekaisuma un imunizējoša iedarbība. Fototerapijas mērķis ir pagarināt hronisko dermatožu periodus, kuros nenovēro slimības aktivitāti, mazināt slimību atkārtošanās un komplikāciju skaitu, kā arī būtiski uzlabot pacientu dzīves kvalitāti. Palīdzība visbiežāk nepieciešama rudens, ziemas un pavasara mēnešos, kad saasinās ādas slimības. UVA fototerapijā izmanto ultravioletos A starus (UVA), visgarākos ultravioletā starojuma starus, kas ādā iespiežas visdziļāk. UVB fototerapijā tiek izmantoti B klases vidēja garuma ultravioletā starojuma stari, kurus absorbē ādas epiderma, notiek D vitamīna sintēze.
Ar fototerapiju ārstē:
- atopisko dermatītu jeb alerģisko ekzēmu;
- psoriāzi jeb zvīņēdi;
- vitiligo;
- sēnīšu mikozi;
- ādas iekaisumus.
Procedūras laikā speciālā kabīnē tiek apstarots viss pacienta ķermenis vai kāda no ķermeņa daļām. Pacients procedūras laikā ir kails, ādai jābūt tīrai un obligāti jālieto acu aizsargbrilles. Procedūras ilgums tiek noteikts, ņemot vērā pacienta ādas tipu un ārsta norādījumus. Maksimālais procedūras ilgums – desmit minūtes. Ierasti pacientam nozīmē fototerapijas procedūru kursu – desmit līdz 15 procedūras. No procedūrām nerodas ādas iedegums.
Fototerapija nav ieteicama, ja anamnēzē ir bijis ādas vēzis, ir fotosensivitāte, porfīrija, smagas sirds, aknu un nieru slimības, katarakta.
Lai saņemtu fototerapiju, pacientam vispirms jādodas pie dermatologa, kas piemēros procedūru kursu un uzraudzīs terapijas procesu.